Panická porucha

5. července 2011 v 23:07 |  Jiné
Z psychologického hlediska jde o neurotickou poruchu, charakteristickou neovládatelnou úzkostí a strachem. Záchvat paniky, resp. panický atak může trvat vteřiny, minuty, v nejhorších případech ale i více než hodinu.

Znáte příběh z dávných dob o Panovi, synovi boha Hermese?

Jeho děsivý vzhled mu způsobil v životě smutek a těžkosti. Když totiž žil Pan na Olympu, nelítostní bohové neměli slitování a neustále se mu pro jeho vzhled vysmívali. Hermes, bůh lesů, lovců a pastýřů pak povolil svému synovci odchod do Arkádských lesů, kde se Pan mohl ukrývat před krutostí bohů a světa.

V ústraní těchto lesů se Pan věnoval pasení dobytku a své oblíbené hře na píšťalku. I když byl Pan přívětivým pastýřem a ochráncem stád, občas nechtě vystrašil lidi i nymfy až k smrti a vyvolal v nich tak panický strach.


Symptomy panického strachu jsou následující: bušení srdce, nevolnost, závrať, třas, dušení se, dýchavičnost, pocení, bolest na hrudi, zimnice nebo pocit horečky, pocit nereálnosti, trnutí nebo pocit svědění, strach ze smrti, strach ze ztráty kontroly...

Bát se můžeme čehokoliv- existuje množství už definovaných druhů panických poruch, tedy fobií. Mezi nejznámější patří agorafobie /strach z otevřených prostranství/, arachnofobie /strach z pavouků/, klaustrofobie /z uzavřených míst/ a xenofobie /strach z lidí/.

Léčba panického strachu?

Zkuste se tomu postavit. Trpím arachnofobii, ale musím říci, že jsem se postupem času naučila sebeovládání..:D Pokud trpíte vysokými problémy při spatření něčeho menšího než jste vy sami, vyhledejte psychologickou pomoc..:D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama