Král králů jménem Mozek

24. května 2011 v 1:15 |  Více
Co je vlastně mozek?

Takové jedno velké sídlo, které řídí celé naše tělo..je řídícím orgánem naší nervové soustavy. Mozek není jednoduchý, právě naopak - je šíleně složitý!.. Řídí a kontroluje tělesné funkce..srdce, trávení, schopnost pohybu, řeči. Nejenom tohle, řídí i samotné myšlení či vnímání emocí..

Díky mozku myslíme, cítíme, vzpomínáme a taky zapomínáme. Vybíhají z něj nervové dráhy, aby mohly jako nervy pokračovat do celého těla a řídit veškeré činnosti. Zároveň mozek zpracovává informace přicházející z vlastního těla i vnějšího světa. Informace jsou předávány elektrochemickou cestou mezi neurony. Každá část mozku má svou specializovanou funkci.

Nejjednodušší "nervovou soustavu" mají živočišné houby. "Nervové" signály zprostředkovávají améboidní buňky ve stěnách těchto hub. Skutečnými neurony oplývají až prvoci. Nervové buňky jsou jako síť rozprostřeny v jejich těle a volně se dotýkají svými výběžky. Nervy ještě nejsou vyvinuty. Složitější ploštěnci už mají nervové provazce a mozkovou uzlinu.

Pokud se podíváme do minulosti mozek člověka byl hodně dlouhou dobu zahalen tajemstvím! Aristoteles se domníval, že mozek slouží k ochlazování srdce a jako místo, kde může duše volně létat..(ve 4. století před Kristem)..//Trošku vedle přátelé, ale i mistr tesař se občas utne!:D//

O pět století později popsali anatomové z Efesu obaly mozku, tvrdou a měkkou plenu mozkovou. Významný římský lékař Galén správně rozpoznal mozek jako sídlo myšlení, ale domníval se, že je mozek tvořen spermiemi. Středověcí učenci dělili mozek na tři komory. Přední komora byla sídlem fantazie, v zadní se skrývala paměť a uprostřed rozum..

Jessenius, který se zabýval tímto "strojem" viděl mozek jako takovou mořskou houbu - měkký, se záhyby a šedé barvy. Viděl lidský mozek jako dvě části, dvě polokoule (hemisféry)...Ale dost zjednodušeně..Nebudu vám zde popisovat podrobnosti, protože je toho nejméně na tři stránky..:D:)

Každý člověk ví, že se náš mozek skládá z několika nervových buněk, jejichž výběžky tvoří spojení mezi jednotlivými buňkami i svazky nervových vláken atd..:D:)

Co se týče mozku ostatních, tak ten náš samozřejmě patří mezi nejrozvinutější na planetě Zemi :D:)..Málokdo ví, že mozek má i takový komár, ale má ho primitivní. Nejjednodušší "nervovou soustavu" mají živočišné houby. Takovéto signály zprostředkovávají améboidní buňky ve stěnách těchto hub..Skutečné neurony mají až prvoci. Nervové buňky jsou jako síť rozprostřeny v jejich těle a volně se dotýkají svými výběžky. Nervy ještě nejsou vyvinuty. Složitější ploštěnci už mají nervové provazce a mozkovou uzlinu..

Zjednodušeně dodávám, že mozek je uložen v lebce. Ze všech stran, i zespoda, je obklopen lebečními kostmi, které s okolím komunikují několika otvory - velikými týlními navazující na páteř a dále vybíhá z mozku mícha. V zadní stěně očnic do mozku vstupuje zrakový nerv. Spodní strana mozku sousedí s nosohltanem a krkem, spánkové laloky se "dotýkají" vnitřního ucha...uff:D

Nejzávažnější nemocí mozku je poškozená mícha, kde je vlastně uloženo dýchací centrum. Má to vliv na poruchu rovnováhy, myšlení, vnímání, řeči, deprese, epilepsie a nebo taková Parkinsonova nemoc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama